Endüstriyel Uygulamalar

Bu sistemler işletmenin elektrik ihtiyacının tamamını veya bir kısmını karşılamaya yönelik olabiliceği gibi daha büyük sistemler kurulup ihtiyacın fazlası dağıtım şirketine satılabilir. Büyük alanlara kurulu fabrikalar, alışveriş merkezleri gibi hem elektrik tüketimi fazla hem de geniş ve kullanılmayan çatılara sahip endüstriyel yapılarda, güneş enerjisi sistemlerinin kurulumu çok avantajlı hale gelmektedir. Çünkü geniş alanlara ihtiyaç duyan güneş enerjisi sistemleri bu tip yerlerde kendine uygun alanı bulmakta ve kurulduğu yerdeki elektrik ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayabilmektedir.

Endüstriyel Uygulamalar

Büyük çaplı projelerde temel maliyetler azalmakta ve küçük güçlü sistemlere göre birim maliyet daha düşük olabilmektedir. Ayrıca bu gibi yerlerde tüketim, çoğunlukla gün içinde olduğu için güneşli zamanlarda üretilen enerji sistemde hemen tüketilebilmektedir. Bu da şebekeye olan bağlılığı azaltmakta ayrıca şebekenin yükünü hafifletmektedir. Elektrik faturalarını azaltma oranı da göz ardı edilemez. Tabi ki böyle büyük sistemlerin en önemli etkilerinden biri de çevre kirliliğini dolaylı olarak azaltmasıdır.

On-grid ,akıllı off grid ve off grid şeklinde tercih edilebilir ve çatıya araziye veya özel uygulama alanlarına(otopark gölgeliği gibi) uygulanabilir.